امیرعبداللهیان راهی چین شد
امیرعبداللهیان راهی چین شد
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) نهم فروردین ماه در رأس هیأتی به منظور شرکت در سومین نشست کشورهای همسایه افغانستان راهی چین شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری سهند آزادی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) نهم فروردین ماه در رأس یک هیأت سیاسی به منظور شرکت در سومین نشست کشورهای همسایه افغانستان راهی چین شد. 

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی، رضا زبیب دستیار وزیر و مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه و علیرضا حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اوراسیای وزارت خارجه نیز در این هیأت حضور دارند.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی ۲۵ اسفند ماه وانگ یی همتای چینی با توجه به برگزاری سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین و در پاسخ به دعوت همتای چینی برای شرکت و حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرد.

نخستین نشست کشورهای همسایه افغانستان ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ به صورت مجازی با حضور وزاری خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان و به میزبانی چین برگزار شد و تهران نیز در پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ میزبان دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه بود که به جز وزرای خارجه روسیه و چین بقیه وزرا به صورت حضوری در نشست تهران شرکت کردند. اعلام شد که چین میزبانی سومین نشست را برعهده خواهد داشت. وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه ۵ آبان ماه در بیانیه‌ای مشترک متذکر شدند که یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه‌حل مسائل افغانستان است. (جزییات بیشتر)

این نشست قرار است چهارشنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) در تونشی واقع در استان «آن هویی» در شرق چین به مدت ۲ روز با حضور وزرای خارجه و مقامات جمهوری اسلامی ایران، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان و روسیه برگزار شود. روز اول نشست دیدارهای دوجانبه انجام و روز پنجشنبه قرار است دو نشست برگزار شود. نشست همسایگان افغانستان و روسیه و همچنین نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان، قطر، اندونزی و هیأتی از طالبان. گفته می‌شود امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نشست دوم حضور خواهد یافت. 

روز چهاشنبه امیرعبداللهیان با وزرای خارجه روسیه، اندونزی، ترکمنستان، پاکستان دیدار می‌کند و روز پنجشنبه ضمن شرکت در دو نشست مذکور با وزیر خارجه چین و معاون نخست‌وزیر ازبکستان ملاقات و گفت وگو خواهد کرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین در هفته‌ای که گذشت سفری از پیش اعلام نشده به کابل داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگویی درباره اجرایی شدن سند برنامه جامع همکاری ایران و چین گفت: در سفری که به چین داشتم همکاری‌ها را در قالب برنامه جامع همکاری دو کشور شروع کردیم و امروز مرحله به مرحله و در بخش‌های متنوع این موضوع دنبال می‌شود و احتمالا در پایان این هفته برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین خواهم بود و یکی از برنامه های ما با وانگ یی مرور مجددی است بر آخرین وضعیت اجرای سند مزبور و این سند ابعاد بزرگی دارد که اجرای آن شروع شده و روز به روز توسعه می‌یابد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این و در رأس یک هیأت سیاسی و بنا به دعوت همتای چینی ۲۴ دی ماه وارد فرودگاه ووشی شد و با «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین دیدار کرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همان روز گفت که امروز برنامه همکاری جامع ایران و چین (همکاری ۲۵ ساله) وارد مرحله اجرا می‌شود و افزود: در سفر به چین حامل پیام کتبی آقای رئیسی برای همتای چینی بودم.

انتهای پیام/