تأخیر چندباره ناسا برای پرتاب جایگزین تلسکوپ «هابل»
تأخیر چندباره ناسا برای پرتاب جایگزین تلسکوپ «هابل»
آژانس فضایی ایالا متحده و آژانس فضایی اروپا تأیید کردند که پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در تاریخ اعلام شده اجرا نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت پایگاه خبری تحلیلی چهار زبانه ی سهند آزادی به نقل از خبرگزاری فارس، آژانس فضایی ایالا متحده (ناسا) و آژانس فضایی اروپا (ESA) تأیید کردند که پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان ماه ۱۴۰۰) طبق برنامه قبلی انجام نخواهد شد.

قرار بود تلسکوپ جیمز وب، در سال۲۰۱۸ پرتاب شود اما ناسا تاریخ پرواز را ابتدا به سال ۲۰۱۹ و سپس ۲۰۲۰ موکول کرده بود و درنهایت تاریخ پرتاب این تلسکوپ قدرتمند را سال ۲۰۲۱ اعلام کرد.

ناسا پیش از این پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب را به مدت هفت ماه دیگر یعنی از مارس ۲۰۲۱ به ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ به دلیل عواملی از جمله توقف کار در طول همه گیری کرونا به تأخیر انداخته بود.

تلسکوپ جیمز وب یک پروژه بین المللی به سرپرستی ناسا و با همراهی شرکای خود یعنی آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کاناداست و جانشینی برای تلسکوپ فضایی هابل محسوب می‌شود.

براساس داده‌های منتشر شده،  موشک آریان ۵ که تلسکوپ فضایی جیمز وب را به فضا منتقل می‌کند، با مشکل مواجه شده و این نقص یکی از دلایل تأخیر مجدد در پرتاب است؛ اختلال پیش آمده در حمل و نقل تلسکوپ و  آمادگی فرودگاه فضایی از دیگر دلایل تأخیر است.

به گفته کارشناسان، تأخیرهای پی در پی تا حدی مسئول افزایش هزینه‌ها هستند. قیمت اولیه تلسکوپ جیمز وب در ابتدا ۱.۶ میلیارد دلار بود و اکنون ۱۰ میلیارد دلار هزینه دارد.

چنین تأخیرهایی برای ناسا در پرتاب پیچیده معمول است که همه چیز باید درست پیش برود اما  موضوع ناامید کننده این است که برنامه اولیه این آژانس برای ژرتاب تلسکوپ جیمز وب به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد.

انتهای پیام/