تاسیس قرارگاه استانی تحقیقات فناورانه و اشتغال‌زایی دانش بنیان به مرکزیت دانشگاه تبریز
تاسیس قرارگاه استانی تحقیقات فناورانه و اشتغال‌زایی دانش بنیان به مرکزیت دانشگاه تبریز
رئیس دانشگاه تبریز گفت: قرارگاه استانی تحقیقات فناورانه و اشتغال‌زایی دانش بنیان به مرکزیت دانشگاه تبریز به‌ عنوان دانشگاه مادر استان تشکیل شد و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال و تولیدات دانش بنیان فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری سهند آزادی ، صفر نصرالله‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن تبریک سال جدید در خصوص شعار سال که «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» است، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب طی سه سال اخیر شعار سال را در ارتباط با بحث تولید انتخاب می‌کنند که این مهم، نشان از اهمیت والای بحث تولید است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در پیام‌های خود که مبتنی بر اصول علمی است به این نکته اشاره می‌کنند که اگر چرخه‌ تولید، توزیع و مصرف دانش به درستی انجام شود، منجر به توسعه‌ اقتصادی و اشتغال بیشتر می‌شود.

اشتغال‌زایی آخرین حلقه‌ زنجیر تولید، توزیع و مصرف دانش

رئیس دانشگاه تبریز افزود: اشتغال‌زایی نیز که آخرین حلقه‌ این زنجیر است، با تولید، توزیع و مصرف دانش شکل می‌گیرد و سبب توسعه‌ اقتصادی می‌شود که در این زمینه همه باید دست به دست به هم دهند، چراکه اشتغال دانش بنیان، اکوسیستم ویژه‌ خود را دارد و باید به درستی عمل کند تا بحث اشتغال‌زایی بر مبنای دانش تحقق یابد.

نصرالله‌زاده خاطرنشان کرد: تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، زنجیره‌های متفاوتی دارد که شبکه را کامل کرده و تک تک این زنجیره‌ها نیز وظایف مشخصی دارند؛ از جمله‌ این زنجیره‌ها که در خط مقدم اشتغال‌زایی بوده و تاثیر بالایی دارد، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند که در زمینه‌ تولید دانش بنیان، فناورانه و اشتغال‌زایی عمل می‌کنند.

وی همچنین یادآور شد: در زمینه‌  اشتغال باید دو جنبه را در نظر بگیریم؛ اشتغال برای افراد تحصیل کرده که در قالب شرکت‌های دانش بنیان موثر است و در تولیدات با تکنولوژی بالا، افراد تحصیل کرده نقش مهمی دارند و اشتغال برای سایر افراد که نیاز به مهارت‌افزایی دارد؛ بنابراین جامعه باید در این دو زمینه تلاش کند.

در زمینه‌ تولیدات شرکت‌های دانش بنیان نقش اصلی بر عهده‌ دانشگاه‌هاست

رئیس دانشگاه تبریز متذکر شد: در زمینه‌ شرکت‌های دانش بنیان و تولید محصولات اشتغال‌آفرین توسط تحصیل‌کنندگان و افزایش مهارت سایر آحاد جامعه، بازهم نقش اصلی بر عهده‌  دانشگاه‌هاست و نهادهای استانی و علمی نیز باید حمایت‌کننده باشند.

نصرالله‌زاده در رابطه با اقدامات انجام شده در این زمینه در استان تصریح کرد: تاکنون اقداماتی در این زمینه در سطح استان انجام شده است؛ در دانشگاه تبریز از چندین ماه قبل، بحث اشتغال‌زایی بر مبنای دانش مطرح بوده و جلساتی نیز برگزار شده است همچنین توسط استانداری نیز ستاد استانی اشتغال‌زایی دانش بنیان تشکیل شد که همه‌ نهادها برای توسعه‌  آن، تلاش می‌کنند.

قرارگاهی دانشگاهی به مرکزیت دانشگاه تبریز نیز تأسیس کردیم

رئیس دانشگاه تبریز بیان داشت: دانشگاه‌ها برنامه‌ ویژه‌ای دارند و ما به‌عنوان دانشگاه مادر در این زمینه فعال بوده و قرارگاهی دانشگاهی به مرکزیت دانشگاه تبریز نیز تأسیس کردیم که در زمینه‌ توسعه‌ اشتغال‌زایی فعالیت خواهد کرد.

وی ادامه داد: توسعه‌ پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری نیز در دستور کار است و باید از بضاعت و توانایی موجود به نحو احسن استفاده می‌کنیم تا بحث اشتغال‌زایی به زودی تحقق یابد.

وی اضافه کرد: تقویت شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای علم و فناوری نیز مد نظر است، چراکه فعالیت آنها منجر به تولید محصول شده و تجاری‌سازی به معنای واقعی انجام می‌شود که اگر این مهم اتفاق بیافتد، بخش قابل توجهی از آحاد جامعه از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند.

نصراله‌زاده همچنین اذعان داشت: ستاد استانی اشتغال‌زایی دانش بنیان اغلب جنبه‌های سیاستگذاری و حمایتی را پیش می‌برد و پیشنهاداتی نیز در زمینه‌ حمایت از تعداد شرکت‌ها و تقویت آنها داشتیم تا زیر مجموعه‌ای در ستاد استانی به‌عنوان حامی مالی شرکت‌های دانش بنیان تشکیل شود و نهادهای مورد نظر نیز کمک کنند ضمن اینکه قرار شد، شتاب‌دهنده‌ها نیز افزایش یابند.

وی یادآور شد: کارگزاران نیز باید در بحث ارتباط شرکت‌های دانش بنیان با سطح جامعه فعالیت کنند، چراکه فروش محصولات دانش بنیان بسیار مهم است و برای رفع برخی اشکالات در روند عرضه‌ محصول و صادرات، آنها را یاری کنند.

تشکیل اتاق فکر برای تقویت شرکت‌های دانش بنیان

نصرالله‌زاده افزود: باید اتاق فکر موثری نیز تشکیل شود و هر دو بعد اشتغال‌زایی در نظر گرفته شود، چراکه صرفاً افزایش کمی شرکت‌ها منجر به اشتغال نمی‌شود و تقویت آنها است که منجر به تولید محصول و مصرف آنها شده و در گسترش شرکت‌ها موثر خواهد بود.

برنامه ویژه برای دانشجویان برای مهارت‌افزایی خواهیم داشت

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه در این زمینه برای دانشجویان خود ابراز کرد: دانشگاه تبریز نیز در این زمینه برای دانشجویان خود برنامه‌ی ویژه‌ای دارد از جمله، معاونت آموزشی دانشگاه ماموریت یافته است تا دوره‌های مهارت‌افزایی را برای فارغ‌التحصیلان و دانشجویان نیازمند مهارت برگزار کند.

وی در پایان گفت: صاحبان ایده‌ها و نخبگان را نیز شناسایی کرده و امکانات مناسب را در اختیار آنها قرار خواهیم داد و برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه برنامه‌ ویژه‌ای داریم؛ برای افراد خارج از دانشگاه نیز دوره‌های مهارت‌افزایی و توانمندی برای ورود به عرصه‌  تولیدات دانش بنیان و اشتغال‌زایی برگزار خواهیم کرد.

انتهای پیام/