ترس بانک‌های هندی از تحریم غرب
ترس بانک‌های هندی از تحریم غرب
برخی بانک‌های هندی اعلام کرده‌اند که تراکنش‌های مالی مرتبط با محموله‌های نفتی روسی خریداری شده با قیمت بالاتر از سقف تعیین شده از سوی گروه 7 را پشتیبانی نخواهند کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌المللی پایگا خبری سهند آزادی به نقل از میلنیوم پست، منابع آگاه می‌گویند برخی بانک‌های هندی از ارائه خدمات به محموله‌های نفتی از مبدأ روسیه که با قیمت بیشتر از سقف تعیین شده از سوی گروه هفت خریداری شده‌اند خودداری می‌کنند.

این در حالی است که در سایه تحریم‌های غرب علیه مسکو به خاطر درگیری نظامی با اوکراین، هند و چین به بزرگترین واردکنندگان نفت روسیه تبدیل شده‌اند.

برای ششمین ماه متوالی هند در ماه مارس بزرگترین واردکننده نفت روسیه در جهان بود. البته با تصمیم اخیر گروه اوپک پلاس در کاهش عرضه نفت به بازار جهانی که باعث شده قیمت این حامل انرژی افزایش یابد ممکن است این روند تغییر کند.

چند روز پیش گروه اوپک پلاس که شامل روسیه، برخی کشورهای تولیدکننده نفت و اعضای اوپک است با اعلام تصمیم برای کاهش ۱٫۱۶ میلیون بشکه‌ای روزانه عرضه نفت به بازار جهانی از ابتدای ماه می بازار را شوکه کرد. این در حالی است که تا پیش از این روسیه هم ۵۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود کاسته بود و همین گروه اوپک پلاس در ماه نوامبر سال گذشته هم ۲ میلیون بشکه دیگر از عرضه نفت خود به بازار جهانی کم کرده بود.

بانک دولتی هند و بانک بارودا به پالایشگاه‌های این کشور اعلام کرده‌اند که تراکنش‌های مربوط به محموله‌های نفتی خریداری شده از روسیه با قیمت بالاتر از سقف ۶۰ دلار تعیین شده از سوی کشورهای گروه هفت را انجام نخواهند داد.

برخی مدیران نفتی هندی می‌گویند بانک‌ها در حال نظارت بر روی قیمت محموله‌های نفتی خریداری شده از روسیه هستند و می‌خواهند مطمئن شوند که قیمت بالاتر از سقف تعیین شده نیست.  در صورتی که محموله‌های مذکور بالاتر از ۶۰ دلار باشد بانک‌های هندی در معرض تحریم‌های غرب قرار می‌گیرند.