جلسه محرمانه دولت بایدن با سنای آمریکا درباره ایران و مذاکرات لغو تحریم‌ها
جلسه محرمانه دولت بایدن با سنای آمریکا درباره ایران و مذاکرات لغو تحریم‌ها
یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع مطلع خبر داد که جلسه محرمانه درباره ایران با حضور نمایندگان ارشد دولت جو بایدن در کنگره این کشور، عصر روز سه شنبه (به وقت واشنگتن) برگزار می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری سهند آزادی در شرایطی که مواضع ضد ایرانی آمریکا و تعلل آن برای بازگشت به تعهدات برجامی خود ادامه دارد، دولت جو بایدن در یک نشست محرمانه در ساختمان کنگره برای سناتورهای آمریکایی جلسه توجیهی درباره ایران برگزار می‌کند.

وبگاه خبری-تحلیلی «پالتیکو» شامگاه دوشنبه (به وقت تهران) گزارشی به نقل از هفت تن از کارکنان کنگره و مقام‌های آمریکایی منتشر کرد و در آن خبر داد که یک جلسه محرمانه با موضوع ایران در کنگره برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش، وندی شرمن قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، «مورگان مویر» نائب رئیس سازمان اطلاعات ملی، «برایان نیلسون» معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، «استفان کهلر» رئیس بخش استراتژی، سیاستگذاری و برنامه‌های ستاد مشترک نیروهای مسلح در این جلسه حاضر شوند.

مقام‌های ارشد دولت جو بایدن قرار است روز سه شنبه ساعت ۱۶ (به وقت محلی واشنگتن) در جلسه محرمانه در کنگره حاضر شده و سناتورهای آمریکایی را در جریان آخرین خبرها درباره ایران قرار و به سوالات آنها پاسخ دهند.

 پالتیکو همچنین خبر داد که «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این جلسه غایب خواهد بود. به گفته این رسانه آمریکایی، «به ما گفته شد که او (رابرت مالی) در مرخصی بسر می‌برد اما آبرام پالی معاون او در کنار وندی شرمن در جلسه حضور می‌یابد».

میچ مک کانل رهبر اقلیت سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی چند ماه قبل از دولت جو بایدن خواسته بود که یک جلسه توجیهی برای سناتورها با موضوع ایران برگزار کند.

رهبر سناتورهای جمهوری‌خواه در توضیح چرایی ضرورت برگزاری این جلسه مدعی شده بود که «تهدید ایران در دوره ریاست جمهوری جو بایدن، شدیدتر شده است».

پالتیکو در گزارش خود خبر داد که وندی شرمن نفر دوم وزارت خارجه آمریکا از فرصت این نشست توجیهی و محرمانه برای مطلع کردن سناتورها درباره آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای با ایران استفاده خواهد کرد.

«یک دستیار مجلس سنا وابسته به حزب دموکرات» که نخواست نامش منتشر شود، گفته است که « در مذاکرات هسته‌ای (با ایران) پیشرفت حاصل شده است». این مقام ناشناس آمریکایی، توضیح بیشتری در این باره نداد.

بنا بر گزارش پالتیکو، در این نشست همچنین درباره مسائلی از قبیل «تهدیدات کلی ایران علیه ایالات متحده و شرکای منطقه‌اش آن به طور خاص اسرائیل و همچنین حمایت تهران از تروریسم» صحبت خواهد شد.

جلسه توجیهی دولت بایدن برای سناتورهای آمریکایی درباره ایران در حالی قرار است برگزار شود که طبق گزارش اخیر «وال استریت ژورنال»، کشورهای اروپایی با توجه به پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران کاخ سفید را برای احیای دیپلماسی با ایران تحت فشار قرار داده‌اند. 

بنا بر روایت این روزنامه آمریکایی، کشورهای اروپایی که از پیشرفت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم نگران هستند دولت بایدن را برای احیای مسیر دیپلماسی با ایران با هدف جلوگیری از بحران هسته‌ای احتمالی تحت فشار قرار داده‌اند.

تدارک دولت جو بایدن برای برگزاری جلسه توجیهی با حضور سناتورها در شرایطی رسانه‌ای شده که دولت او به رغم ادعاها درباره مخالفت با مواضع دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق و جمهوری‌خواه آمریکا درباره ایران و توافق هسته‌ای برجام، همچنان همان سیاست‌های قبلی را دنبال کرده و نشان داده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات لغو تحریم‎‌های ایران اراده سیاسی ندارد و همزمان به کارزار فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌دهد.