مقامات ترکیه به دنبال گفت‌وگو با بشار اسد
مقامات ترکیه به دنبال گفت‌وگو با بشار اسد
مقامات ترکیه تلاش دارند با رئیس‌جمهور سوریه گفت‌وگو و روابط آنکارا-دمشق را عادی کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری سهند آزادی، یک روزنامه ترکیه‌ای روز گذشته (دوشنبه) طی گزارشی مدعی شد که مقامات آنکارا در حال رایزنی برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی با دولت سوریه هستند؛ امری که باعث خواهد شد تا روابط دو کشور به حالت عادی بازگردد.

طبق گزارش شبکه «المیادین» و به نقل از روزنامه «حریت» برخی منابع مطلع دولت ترکیه گفته‌اند: «اخیراً دولت ترکیه یک سیاست موازنه‌ای را پی‌گیری کرده و همچنین طی چند ماه گذشته نقش‌هایی را خصوصاً در بحران اوکراین برعهده گرفته است؛ بنابراین این دو مورد، زمان کنونی را به بهترین زمان برای حل مشکل سوریه تبدیل کرده‌اند».

این منابع ترکیه‌ای اعلام کرده‌اند: «آنکارا در تمام تماس‌های خود با دولت دمشق بر سه چیز تاکید دارد: حفاظت از ساختار منسجم و تمامیت ارضی سوریه، ضمانت امنیت پناهندگان بازگشته به کشور و تداوم فعالیت حزب کارگر کردستان (پ.ک.ک)».

براساس گفته‌های این روزنامه، ترکیه این پیام‌های مهم را به دولت سوریه انتقال داده است؛ و چه بسا این هماهنگی را قبل از سفر «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به امارات انجام داده باشد.

 چند هفته قبل، رئیس‌جمهور سوریه در چارچوب عادی‌سازی روابط دمشق با کشورهای عربی به امارات عربی متحده رفته بود؛ وی در آن سفر با «محمد بن زاید آل نهیان» ولی‌عهد ابوظبی و «محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دبی دیدار و گفت‌وگو داشت.

انتهای پیام