نوبت‌دهی آنلاین برای خدمات و ملاقات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
نوبت‌دهی آنلاین برای خدمات و ملاقات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
برای بعضی از ملاقات‌های عمومی با مسوولان و خدمات حضوری سازمان ثبت اسناد و املاک، امکان نوبت‌دهی آنلاین فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری سهند آزادی، سازمان ثبت اسناد و املاک رسمی کشور، از سال‌های دور در زمره سازمان‌های پر ازدحام و مملو از ارباب رجوع به شمار می‌آمده است. علت اصلی آن هم، حجم زیاد امور محوله و زمانبر بودن فرایند رسیدگی به پرونده‌ها بوده است. اما این سازمان اکنون با استفاده از بستر اینترنت و فناوری‌های پیشرفته، بخش قابل توجهی از امور را بدون نیاز به حضور فیزیکی مردم انجام می‌دهد.

سازمان ثبت اسناد و املاک سامانه به نام «ثبت من» را به آدرس https://my.ssaa.ir راه‌اندازی کرده و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. این خدمات که در قالب یک پیشخوان ارائه می‌شود شامل موضوعات مرتبط با املاک، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، مالکیت فکری، نوبت‌دهی اینترنتی و موارد دیگر است.

برای ورود به سامانه می‌توانید از مرورگرهای فایرفاکس، گوگل و Microsoft edge استفاده کنید. اگرچه شاید در بعضی از مواقع دسترسی به یک خدمت خاص در سامانه امکان‌پذیر نباشد، اما متخصصان حوزه فناوری اطلاعات همیشه بر این نکته تاکید می‌کنند که «عدم دسترسی»، مسئله‌ای غیرعادی محسوب نمی‌شود و هر سامانه‌ای در هر نقطه دنیا ممکن است گاهی از دسترس خارج شود. نکته غیرعادی این است که این مشکل به سرعت رفع نشود؛ بنابراین اگر زمانی با مشکل عدم دسترسی به خدمات آنلاین مواجه شدید، موضوع را حتماً به «پشتیبانی» سامانه اطلاع دهید و «رفع اشکال» را مطالبه کنید.

در این متن با یکی از خدمات سامانه «ثبت من» با عنوان «ملاقات و نوبت‌دهی» آشنا می‌شوید که از اتلاف وقت مراجعان جلوگیری می‌کند. اکنون نوبت‌دهی برای ملاقات عمومی (استان‌ها، ستاد سازمان) و بعضی از امور مرکز مالکیت معنوی فراهم است و نوبت‌دهی برای ادارات ثبت اسناد و املاک، ادارات ثبت شرکت‌ها و اجرای اسناد رسمی هم به‌زودی فعال می‌شود. با این حال، امکان نوبت‌دهی آنلاین از سوی اداره ثبت اسناد و اداره ثبت شرکت‌های شهر سمنان برای تعدادی از خدمات، از جمله تبدیل سند دفترچه‌ای به کاداستری، تفکیک آپارتمان، اصلاح سند مالکیت کاداستری و تحویل اظهارنامه ثبت دفتر تجارتی فراهم است.

ملاقات عمومی

با کلیک روی قسمت «ملاقات عمومی» به صفحه سامانه نوبت‌دهی ملاقات عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک هدایت می‌شوید. در این صفحه ۲ بخش ملاقات عمومی استان‌ها و ملاقات عمومی ستاد سازمان دیده می‌شود. با کلیک روی کلمه «مشاهده» بخش ملاقات عمومی استان‌ها وارد صفحه دیگری می‌شوید که امکان رزرو زمان ملاقات عمومی با مدیرکل ثبت اسناد و املاک ۲۶ استان فراهم شده است.

شهروندان با کلیک روی کلمه «رزرو» استان مورد نظر به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که می‌توانند روز و ساعت ملاقات را بر اساس تقویم و اطلاعات موجود انتخاب کنند. اگر در سامانه نوبت‌دهی سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت نام نکرده‌اید، در ادامه شماره موبایل، کد ملی و تاریخ تولد خود را ثبت و روی «تأیید» کلیک کنید. سپس کد اعتبارسنجی ۵ رقمی را که به موبایل شما پیامک شده، وارد و آن را تأیید کنید. با فشردن «ادامه» وارد مرحله بررسی نهایی می‌شوید که در این بخش اگر بخواهید، می‌توانید توضیحاتی را ذکر کنید.

پس از آن، روی «تأیید و ثبت رزرو» کلیک کنید تا وارد مرحله آخر شوید. در این صفحه اطلاعات ملاقات عمومی شما از جمله شماره رزرو، تاریخ و ساعت ملاقات، تاریخ ثبت و وضعیت رزرو قابل مشاهده است. همچنین در صورت انصراف از ملاقات می‌توانید روی دکمه «لغو رزرو» کلیک کنید. در این لحظه پیامی نمایش داده می‌شود که از شما برای اطمینان از لغو رزرو سوال می‌کند. با تأیید (ok) این پیام، وضعیت رزرو به «لغو» تغییر می‌کند. همچنین پیامکی به موبایل شما ارسال می‌شود که محتوای آن، همان اطلاعات رزرو ملاقات عمومی شما با مدیر کل آن استان است. در صورت لغو رزرو هم، پیامک لغو برای شما ارسال می‌شود.

ملاقات عمومی ستاد سازمان

با کلیک روی دکمه مشاهده این بخش از ملاقات عمومی به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که امکان رزرو ملاقات عمومی دفتر توسعه سامانه‌ها و خدمات الکترونیک و ملاقات عمومی با مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد و بازرسی، با کلیک روی دکمه «رزرو» فراهم می‌شود. برای رزرو و لغو رزرو این ملاقات‌ها هم به همان روش گفته شده عمل کنید.

مرکز مالکیت معنوی

۳ اداره ثبت علائم تجاری و نشانه‌های جغرافیایی، ثبت اختراعات و ثبت طرح‌های صنعتی در مالکیت معنوی امکان نوبت‌دهی آنلاین را فراهم کرده‌اند.

با کلیک روی «اداره ثبت علائم تجاری و نشانه‌های جغرافیایی» امکان رزرو زمان ۱۰ دقیقه‌ای برای مراجعه به کارشناس مسئول پاسخگو، مراجعه به واحد رسیدگی به درخواست‌های ابطال، توقیف و استعلام‌های دادگاه‌ها و سایر مراجع و مراجعه به واحد رسیدگی به پرونده‌های اعتراضی فراهم می‌شود. کافی است روی کلمه «رزرو» هر یک از این بخش‌ها کلیک و سپس با همان روش قبلی، زمان نوبت‌دهی را تعیین کنید. توجه کنید که برای مراجعه به اداره ثبت علائم تجاری و نشانه‌های جغرافیایی، نوبت‌گیرنده باید یکی از اشخاص دارای سمت در پرونده باشد.

برای اداره ثبت اختراعات هم می‌توانید از سامانه نوبت‌دهی آنلاین برای «پاسخگویی و راهنمایی مراجعین» استفاده کنید. همچنین با استفاده از این سامانه، برای مراجعه به مسئولان ادارات ثبت طرح‌های صنعتی می‌توانید با استفاده از همان روش، از پیش نوبت آنلاین بگیرید.

با کلیک روی بخش «نوبت‌های من» در پیشخوان «ملاقات و نوبت‌دهی» سامانه «ثبت من» هم وارد لیست رزروهای سامانه نوبت‌دهی سازمان ثبت اسناد و املاک می‌شوید. در این صفحه، همه رزروهای تأیید شده و لغو شده کاربران با جزئیات قابل مشاهده است.

انتهای پیام/