هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از میکروچیپ در واکسن وجود ندارد/ ادعای واکسن‌های کووید ۱۹ حاوی ریز تراشه‌ها از کجا آب می‌خورد؟
هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از میکروچیپ در واکسن وجود ندارد/ ادعای واکسن‌های کووید ۱۹ حاوی ریز تراشه‌ها از کجا آب می‌خورد؟
تیم‌های «درستی سنجی» در تازه‌ترین اظهارات خود گفته‌اند، هیچ مدرکی مبنی بر وجود میکروچیپ در واکسن‌ها وجود ندارد و به گفته کارشناسان ادعای بروز واکنش مغناطیسی به عنوان عارضه جانبی واکسن کاملاً بی اساس است.

گروه علم و پیشرفت پایگه خبری تحلیلی چهار زبانه ی سهند آزادی به نقد از خبرگزاری فارس، پس از حواشی ایجاد شده در مورد واکسن آسترازنکا و عارضه بسیار نادر آن که منجر به بروز لخته خون می‌شود، به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که حکایت از مغناطیسی شدن بدن پس از دریافت این واکسن دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد این شایعات در کشورهای دیگر جهان هم دست‌به‌دست شدت است و به گفته محققان و سازمان‌های بین‌المللی بهداشت با توجه به اینکه افراد در طول شبانه روز به طور مداوم در معرض آن هستند مغناطیسی شدن بدن ربطی به تزریق واکسن ندارد و هیچ عارضه‌ای نیز در پی ندارد. در این گزارش به «درستی سنجی» این اتفاق از دیدگاه کارشناسان و حوزه‌های معتبر مربوطه می‌پردازیم: 

* رویترز: افراد واکسینه شده نمی‌توانند در محل تزریق میدان مغناطیسی داشته باشند

متخصصان فیزیک و پزشکی پیرامون حاشیه ایجاده شده در گفت‌و‌گو با تیم بررسی واقعیت رویترز اظهار داشتند: واکسن‌های کووید ۱۹ حاوی موادی نیستند که می‌تواند یک میدان الکترومغناطیسی در محل تزریق ایجاد کند.رویترز قبلاً  تأکید کرده بود که کارشناسان می‌گویند افراد واکسینه شده نمی‌توانند در محل تزریق مغناطیسی داشته باشند. رویترز همچنین توطئه‌های بی اساس در مورد میکروچیپ‌های موجود در واکسن‌های ویروس کرونا را رد کرده است.

* میدان مغناطیسی ایجاد شده برای انسان بی‌ضرر تلقی می‌شود

وب سایت موسسه ملی علوم بهداشت محیط زیست ایالات متحده آمریکا می‌گوید که میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی «مناطق نامرئی انرژی هستند که اغلب به آنها تابش گفته می‌شود،  آنها به طور معمول در غیر یونیزه کننده، «اشعه سطح پایین که به طور کلی برای انسان بی ضرر تلقی می‌شود» (مانند خطوط برق و امواج تلویزیونی/ رادیویی) و یونیزه که «دارای فرکانس بالا  و آسیب DNA »(مانند اشعه ایکس و ضایعات رادیواکتیو) را شامل می‌شود.

* افراد به طور مداوم در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی هستند

وب سایت سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌گوید که قرار گرفتن در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی چیز جدیدی نیست و گرچه قرار گرفتن در معرض سطح بسیار بالایی از میدان‌های الکترومغناطیسی می‌تواند مضر باشد، اما میدان‌های الکترومغناطیسی سطح پایین به طور کلی مضر محسوب نمی‌شوند: «همه در معرض یک مجموعه پیچیده هستند؛ ترکیبی از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی ضعیف، هم در خانه و هم در محل کار، از تولید و انتقال برق، لوازم خانگی و تجهیزات صنعتی، تا ارتباطات از راه دور را شامل می‌شود».

میدان‌های الکترومغناطیسی سطح پایین به طور کلی مضر محسوب نمی‌شوند.

*افزایش مصرف انرژی در صنعت برق و افزایش قرار گیری در معرض میدان مغناطیسی

امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به افزایش است و اثرات مخربی بر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است. تاثیرات میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت است. ما در زندگی روزمره در محیط کار و خانه و مدرسه در معرض میدان الکتریکی و مغناطیسی هستیم. میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی به وسیله خطوط نیرو، سیم‌های الکتریکی و تجهیزات الکتریکی تولید می‌شود و خطوط نامرئی نیرو هستند که در اطراف هر وسیله وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می‌یابد. میدان الکترومغناطیسی از وسایل برقی مثل کامپیوتر شخصی، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می‌شود. 

* هیچ مدرکی مبنی بر تأثیر منفی میدان مغناطیسی سطح پایین بر سلامتی وجود ندارد

متیو لورنس، دانشیار و محقق واکسن در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: مردم هر روز در معرض میدان‌های کوچک الکتریکی و مغناطیسی قرار می‌گیرند و هیچ شواهدی وجود ندارد که این میزان در معرض قرار گرفتن در معرض سطح پایین بر سلامت فرد تأثیر می‌گذارد؛ ضمن اینکه مواد تشکیل دهنده واکسن‌های کووید ۱۹ مورد تأیید در ایالات متحده و انگلیس به تأیید سازمان جهانی بهداشت نیز رسیده است.

مواد تشکیل دهنده واکسن‌های کووید ۱۹ مورد تأیید در ایالات متحده و انگلیس به تأیید سازمان جهانی بهداشت نیز رسیده است.

* هیچ واکسن تأیید شده‌ای شامل فلز یا فناوری پرتویی نیست 

متخصصان پزشکی می‌گویند، فقط برخی از اشعه‌ها می‌توانند باعث بالا رفتن یک میدان الکترومغناطیس (EMF) شوند. نکته مهم این است، هیچ واکسنی که برای استفاده اضطراری تأیید شده باشد، شامل هیچ فلز یا فناوری پرتویی نیست که چنین سطوحی را تولید کند. هیچ یک از مواد موجود در هر یک از واکسن‌ها منابع یونیزه یا غیر یونیزه کننده EMF نیستند.

* دفاع از واکسن آسترازنکا 

سخنگوی تیم واکسن آسترازنکا تأکید کرد: هیچ چیز در مواد واکسن کووید ۱۹  وجود ندارد که بتواند (EMF) ساطع کند؛ جان داوسون، دانشیار دانشگاه یورک و متخصص در میدان مغناطیسی می‌گوید به احتمال زیاد میدان الکترومغناطیسی جمع شده در فیلم‌های منتشر شده ناشی از منبع دیگری است.اگرچه اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت دقیق اندازه گیری‌ها لازم است تا بتوان به طور قاطع اظهارنظر کرد.

* واکسن‌های کرونا واکنش مغناطیسی ایجاد نمی‌کنند یا حاوی دستگاه‌های ردیابی نیستند

یو‌اس‌تودی می‌‌گوید: ادعا شده که واکسن‌های کووید ۱۹ حاوی ریز تراشه‌ها یا سایر وسایل ردیابی هستند و باعث واکنش مغناطیسی می‌شوند که اساسا کذب است؛ سه هفته پیش در یک اکانت اینستاگرام ویدئویی از یک خانم آمریکایی پست شد که نشان می‌داد آهنربا به بازویی که واکسن کرونا تزریق شده می‌چسبد.این ویدئوی ۲۵ ثانیه‌ای بیش از ۲۰ هزار بازدید در اینستاگرام داشته و در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر به اشتراک گذاشته شده است.مشخص نیست که آیا این زن واقعاً واکسینه شده یا از آهن ربا واقعی استفاده کرده، اما یک چیز واضح است: واکسن‌های کووید ۱۹ واکنش مغناطیسی ایجاد نمی‌کنند یا حاوی دستگاه های ردیابی نیستند.

* ادعای ریز تراشه‌های به کار گرفته شده در واکسن از کجا ناشی می‌شود؟

ادعای واکسن‌های کووید ۱۹ حاوی ریز تراشه‌ها از یک تئوری توطئه ناشی می‌شود که ادعا می‌کند بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت،  می‌خواهد در روند مقابله با ویروس جدید، میکروچیپ‌هایی در بدن مردم جاسازی شود (میکروچیپ ایمپلنت) تا به این ترتیب کنترل کامل را به دست بگیرد.گیتس بارها این ادعا را رد کرده است و «USA TODAY» و همچنین سایر سازمان‌های مستقل بررسی واقعیت، هیچ مدرکی برای حمایت از آن پیدا نکرده‌اند.

هیچ مدرکی مبنی بر وجود چنین فناوری‌هایی در واکسن‌ها وجود ندارد و کارشناسان می‌گویند واکنش مغناطیسی به عنوان یک عارضه جانبی واکسن کاملاً بی اساس است.

انتهای پیام/