وقتی چهره‌ها، حامی واکسن ایرانی می‌شوند/ از «فرشاد آقای گل» تا «اوس موسی»، همه پای کار واکسن داخلی
وقتی چهره‌ها، حامی واکسن ایرانی می‌شوند/ از «فرشاد آقای گل» تا «اوس موسی»، همه پای کار واکسن داخلی
هدایت هاشمی بعد از تزریق واکسن برکت گفت: «ایران، سابقه بسیار طولانی و درخشان در واکسن‌سازی دارد و چه در خاورمیانه و چه در آسیا در عرصه واکسن‌سازی جزو برترین‌هاست. با اینهمه فشار، تحریم و مشکلات اقتصادی، به نظرم تیم برکت خیلی خوب عمل کرده‌است. به این تیم تحقیقاتی بزرگ که این واکسن کرونا را تولید کرده‌اند، می‌گویم: دمتون گرم و خداقوت.»

گروه جامعه پایگاه چهار زبانه خبری تحلیلی سهند آزادی به نقد از خبرگزاری فارس – مریم شریفی؛ صدای پای واکسن ایرانی حالا رساتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد و امیدها برای شروع واکسیناسیون سراسری کرونا با حاصل دانش و تجربه دانشمندان و محققان هموطن، هر روز پررنگ‌تر می‌شود. خبر خوش پایان موفقیت‌آمیز فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت در تهران و آغاز آن در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و بوشهر از ۲۰ خرداد، جدیدترین اخبار امیدبخش درباره اولین واکسن ایرانی کرونا در روزهای گذشته بود. حالا مسئولان وزارت بهداشت با اطمینان بیشتری ازسرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور با بهره‌گیری از واکسن تولید داخل از پایان خرداد و اوایل تیرماه می‌گویند. به گفته مدیر اجرایی طرح واکسیناسیون واکسن کووایران برکت، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در فاز سوم مطالعات بالینی این واکسن ثبت‌نام کردند و استقبال بسیار خوب علاقه‌مندان باعث شد بیشتر از سهمیه واکسن تهران در این مرحله، به داوطلبان تزریق شود.

در میان داوطلبان تهرانی فاز سوم اما، حضور چهره‌های محبوب مذهبی، ورزشی و هنری، حکایت دیگری بود؛ سخنوران و مداحان، فوتبالیست‌ها، بازیگران و اهالی رسانه، پای کار حمایت از اولین واکسن ایرانی کرونا آمدند و با مشارکت داوطلبانه خود در تزریق واکسن کووایران برکت، اعلام کردند به نتیجه کار دانشمندان هموطن اعتماد کامل دارند. این چهره‌های شناخته‌شده با حضور در کنار عوامل اجرایی واکسن کووایران برکت، نه‌تنها به این سربازان گمنام عرصه علم و دانش کشور روحیه و به روند موفق آزمایش این واکسن رونق بخشیدند، بلکه با این حرکت تلویحاً علاقه‌مندان خود و عموم هموطنان را هم به استقبال از واکسن ایرانی کرونا دعوت کردند. در این گزارش، آنچه در تزریق داوطلبانه واکسن کرونای ایرانی بر این چهره‌ها گذشت را از زبان برخی از آنها مرور کرده‌ایم.

از اول هم اعلام کرده‌بودم داوطلب تزریق واکسن ایرانی هستم

چراغ اول را مداحان شناخته‌شده با حضور در محل اجرای فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت روشن کردند. حاج «محمود کریمی»، حاج «عبدالرضا هلالی» و کربلایی «محمدحسین پویانفر»، سه مداحی بودند که داوطلب تزریق واکسن ایرانی کرونا شدند و توجه‌ها را بیش از پیش به این واکسن جلب کردند.

از این میان به سراغ کربلایی «محمدحسین پویانفر» می‌رویم تا برای ما و مخاطبان‌مان درباره این حرکت مهم و انگیزه‌بخش بگوید. او در پاسخ به این سئوال که آیا برای مشارکت در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت از شما دعوتی شده بود، می‌گوید: «نه. دعوتی صورت نگرفت. من از همان شروع کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت، اعلام کرده‌بودم آماده تزریق داوطلبانه این واکسن هستم و هر زمان شرایط فراهم باشد و اعلام کنند، برای این کار اقدام می‌کنم. دوستان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در فاز سوم این موضوع را اعلام کردند و من هم برای تزریق واکسن حضور پیدا کردم.»

گروهی که در یک سال، فقط روز عاشورا به خودش مرخصی داد

برای مداح سرشناس جامعه، این حرکت درواقع ادای دینی به دانشمندان و محققان هموطن و تلاش‌هایشان برای مهار ویروس نحس کرونا بوده. او در ادامه می‌گوید: «این کمترین کاری بود که می‌توانستیم در مقابل زحمات دانشمندان‌مان انجام دهیم. یک تیم جوان حدود یک سال است برای تولید این واکسن شبانه‌روز تلاش کرده و زحمت کشیده‌اند. تنها کاری که ما می‌توانستیم در مقابل این زحمات انجام دهیم، این بود که به آنها اعتماد کنیم و در طرح مطالعاتی واکسن تولیدی‌شان شرکت کنیم.»

هیچ‌چیز مثل استقبال پرشور هموطنان از واکسن ایرانی کرونا، نمی‌توانست خستگی یک‌ساله را از تن دانشمندان و محققان ایرانی بیرون کند و در این میان، حضور چهره‌ها، روحیه‌ای مضاعف به این تیم خستگی‌ناپذیر بخشید. پویانفر با اشاره به صحبت‌هایی که با عوامل اجرایی واکسن برکت در جریان تزریق این واکسن داشته، می‌گوید: «یکی از اعضای تیم تولید واکسن برکت می‌گفت: «در یک سال گذشته، تنها روزی که ما تعطیل بودیم و کار نکردیم، روز عاشورا بود.» و این نشان می‌دهد از ابتدای شیوع ویروس کرونا، این تیم بی‌وقفه مشغول کار بوده‌اند. امیدواریم به‌زودی واکسیناسیون تمام افراد جامعه با واکسن تولیدی این عزیزان انجام بگیرد و با ایجاد مصونیت، این بلا از تمام هموطنان دور شود.»

هر وقت به جوانان اعتماد کردیم، اتفاق‌های خوبی رقم خورده

حالا کنجکاویم از شرایط جسمانی کربلایی محمدحسین پویانفر بعد از تزریق واکسن ایرانی کرونا بدانیم. می‌پرسیم و او با آرامش در جواب می‌گوید: «بعد از تزریق واکسن، هیچ‌گونه مشکل یا عارضه‌ای احساس نکردم؛ حتی همان تب ساده‌ای که برخی ذکر می‌کنند. فقط شب اول، کمی احساس سنگینی می‌کردم که با مصرف یک قرص استامینوفن، آن هم رفع شد. از دیگر رفقا هم که سئوال کردم، الحمدلله آن‌ها هم بعد از تزریق هیچ مشکلی نداشتند.

با این حساب، آیا مداح محبوب نسل جوان، تزریق این واکسن را به دیگران هم توصیه کرده یا می‌کند؟ پاسخ پویانفر، مثبت است: «بله. اکثر رفقا در سامانه ۴۰۳۰ ثبت‌نام کرده و داوطلب تزریق واکسن برکت شده‌اند. تجربه نشان داده هر وقت به جوانان اعتماد کرده‌ایم، اتفاقات خوبی رقم خورده.»

مشورت کردم و با خیال راحت واکسن ایرانی تزریق کردم

مرحله سوم مطالعات بالینی واکسن برکت که به روزهای اوجش رسید، کم‌کم پای ورزشکاران هم به محل اجرای مطالعات باز شد. یکی از قهرمانانی که حضورش در این رویداد مهم حسابی به چشم آمد، «نیلوفر اردلان»، بازیکن سابق تیم‌های فوتبال و فوتسال زنان ایران و سرمربی فعلی تیم ملی فوتسال زنان زیر ۲۰ سال ایران بود. برای او که یک فرزند ۱۱ ساله هم دارد، تصمیم‌گیری برای مشارکت در کارآزمایی بالینی یک واکسن ناشناخته، نمی‌توانسته موضوع ساده‌ای باشد.

اولین سئوال را در همین زمینه می‌پرسیم و خانم اردلان لبخندبرلب می‌گوید: «درست حدس زدید. من نه برای خودم اما به خاطر پسرم کمی نگران بودم. اما با پیشکسوتانی که قبل از من برای تزریق واکسن برکت داوطلب شده‌بودند، مشورت کردم و وقتی آنها اطمینان دادند بعد از تزریق هیچ‌گونه عارضه‌ای نداشته‌اند، اضطرابم فروکش کرد. من حتی با چند پزشک هم در این زمینه مشورت کردم و همه آنها واکسن ایرانی را تأیید کردند. وقتی یک انرژی خیلی خوب از همه این دوستان گرفتم، با خیال راحت برای تزریق واکسن برکت داوطلب شدم.» خانم مربی خودش هم تجربه خوبی از تزریق واکسن ایرانی داشته: «خدا را شکر من هم بعد از تزریق واکسن کووایران برکت، هیچ مشکلی احساس نکردم. فقط حالتی شبیه سرماخوردگی خیلی خفیف داشتم که زود برطرف شد.»

امیدوارم واکسیناسیون سراسری با واکسن ایرانی هرچه زودتر شروع شود

«برای مصونیت در برابر ویروس کرونا، دوست داشتم واکسن تولید ایران را تزریق کنم چون معتقدم علم پزشکی در کشور ما بسیار پیشرفته است و ما همیشه بهترین پزشکان و محققان را داشته‌ایم. با خودم گفتم: واکسن ایرانی؟ چرا که نه. چرا از واکسن تولید ملی حمایت نکنم؟ بنابراین تصمیم گرفتم داوطلب فاز سوم واکسن برکت شوم.»

نیلوفر اردلان با خبرهای خوبی که از عوامل اجرایی مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت شنیده، حسابی به تسریع در قطع زنجیره کرونا امیدوار شده: «از عوامل اجرایی واکسن برکت شنیدم که این واکسن در پایان خردادماه در دسترس عموم هموطنان قرار خواهد گرفت. امیدوارم این خبر درست باشد و تمام مردم شریف ایران هرچه زودتر بتوانند این واکسن را تزریق کنند و همین حس مثبتی که من دارم، به تمام این عزیزان منتقل شود و این ویروس منحوس خیلی زود ریشه‌کن شود.»

گفتم حالم خوب است، همه مشتاق واکسن ایرانی شدند

حالا تجربه موفق و شیرین خانم مربی، عاملی شده برای تشویق خانواده و اطرافیانش برای روی آوردن به واکسن ایرانی کرونا: «مادرم به طور طبیعی نگران بود که نتیجه کار چه می‌شود. وقتی دید حالم بعد از دریافت دُز اول واکسن خوب است، خیالش راحت شد. حالا منتظر تزریق دُز دوم هستیم. ان‌شاءالله اگر آن مرحله را هم با سلامت بگذرانم، خانواده‌ام هم همین واکسن را تزریق خواهند کرد. دوستان و اطرافیانم هم با حساسیت، پیگیر نتیجه تزریق من بودند. وقتی گفتم هیچ عارضه‌ای احساس نکردم، آن‌ها هم گفتند: اگر واکسن ایرانی در دسترس عموم قرار بگیرد، ما هم از آن استقبال می‌کنیم.»

همه ایران را سربلند کردید

انتشار عکس و خبر مشارکت هر چهره محبوب در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن برکت، مثل حرکت مهره قبلی در یک دومینوی زیبا و چشم‌نواز، انگیزه مبارکی برای حضور و مشارکت چهره‌های متعهد و طن‌دوست دیگر در این اتفاق مهم و ارزشمند می‌شد و دل عوامل اجرایی اولین واکسن ایرانی را گرم‌تر می‌کرد. یکی از شخصیت‌های بزرگواری که با حضورش در محل اجرای مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت، آرامش و امید را به عوامل اجرایی هدیه کرد، حجت الاسلام «سید حسین مؤمنی»، واعظ و خطیب شناخته‌شده کشور بود. ایشان بعد از ترزیق واکسن برکت گفت: «با اعتقاد کامل به پژوهشگران ایرانی و با علم به اینکه دوستانی که در این عرصه تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند، در همه عرصه‌ها اولین هستند، داوطلبانه و به خواست خودم و البته با توکل بر خدا اقدام به تزریق واکسن ایرانی کرونا کردم.

واقعاً از این عزیزان تشکر می‌کنم. آن‌ها در خط مقدم حفظ سلامت کشور هستند و اعتبار این نظام مقدس در این حوزه به دست این عزیزان است. من، آن‌ها را مجاهد فی سبیل الله می‌دانم و می‌گویم: خداقوت. واقعاً همه اهل پژوهش و فرهیختگان ایران را سربلند کردید.»

«اوس موسی» هم واکسن ایرانی را انتخاب کرد

هنرمندان هم در این اتفاق مبارک، نمایندگان محترمی داشتند. «هدایت هاشمی»، بازیگر محبوب تئاتر، تلویزیون و سینما و همسر بازیگرش، «مهشید ناصری»، هر دو داوطلب تزریق واکسن کووایران برکت شدند و با این کار ارزشمند، نام خودشان را در فهرست زوج‌های داوطلب واکسن ایرانی کرونا ثبت کردند.

هدایت هاشمی بعد از تزریق واکسن برکت، از چرایی داوطلب شدنش برای تزریق واکسن ایرانی کرونا اینطور گفت: «ایران، سابقه بسیار بسیار طولانی و درخشان در واکسن‌سازی دارد. نگاه آماری هم که داشته‌باشید – چه در خاورمیانه و چه در آسیا – ایران در عرصه واکسن‌سازی جزو برترین‌هاست.» بازیگر نقش به‌یادماندنی «اوس موسی» در سریال پایتخت با تقدیر از تیم تحقیقاتی واکسن کووایران برکت در ادامه گفت: «با اینهمه فشار، تحریم و مشکلات اقتصادی، به نظرم تیم برکت خیلی خوب عمل کرده‌است. این دوستان، این تیم تحقیقاتی بزرگ که این واکسن کرونا را تولید کرده‌اند، به نظرم بعد از این احساس غرور و افتخار خواهند کرد. می‌گویند: ما برای مردم کشورمان یک کار، یک خدمت انجام دادیم. و چه چیزی از این بالاتر؟ من هم می‌گویم: دمتون گرم و خداقوت.»

مهشید ناصری هم بعد از تزریق واکسن کووایران برکت، در صفحه شخصی‌اش نوشت: «من و هدایت هم داوطلب فاز سوم واکسن برکت شدیم. به امید واکسیناسیون سراسری. به امید جهانی بدون کرونا. خسته نباشید به کادر درمان و دانشمندان عزیزمون.»

گل طلایی «فرشاد آقای گل» به افتخار واکسن ایرانی

اما نمی‌شود از گل کاشتن چهره‌ها در حمایت از واکسن ایرانی بگوییم و یادی نکنیم از «فرشاد آقای گل»؛ همان بازیکن اسطوره‌ای دهه ۶۰ تیم ملی فوتبال و تیم پرسپولیس که همیشه بوی گل می‌داد. «فرشاد پیوس» هم یکی از ورزشکاران شاخصی بود که داوطلبانه واکسن کووایران برکت تزریق کرد و آنچه این حضور و مشارکتش را ارزشمندتر کرد، همراهی همسرش با او در این حرکت داوطلبانه بود.

آقای گل فراموش‌نشدنی فوتبال ایران که انگار در هر لباسی باشد، باز هم خودش را سرباز وطن می‌داند، بعد از تزریق واکسن برکت، درباره انگیزه‌اش از مشارکت داوطلبانه در فاز سوم مطالعات بالینی این واکسن گفت: «من و همسرم تصمیم گرفتیم داوطلبانه واکسن برکت را تزریق کنیم تا به همه نشان دهیم واکسن ایرانی می‌تواند بهترین واکسن دنیا باشد. به‌عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم که واکسن کرونای تولید کشورم را تزریق می‌کنم. چون دوست داشتم از واکسن ایرانی استفاده کنم، صبر نکردم بعدها واکسن خارجی تزریق کنم. همه اینها به این دلیل است که اعتقاد دارم واکسن ایرانی خیلی برتر از واکسن‌های دیگر است. جا دارد از دانشمندان ایرانی تشکر کنم که این واکسن را به‌خوبی تولید کردند و آن را در اختیار هموطنان عزیز قرار دادند.»

برای واکسن ایرانی، «با افتخار» پای کار هستیم

حرکت ارزشمند حمایتی چهره‌ها از واکسن ایرانی، تا آخرین روزهای اجرای فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت ادامه داشت و از جامعه مداحان، حاج «سعید حدادیان»، حاج «سید مجید بنی فاطمه» و کربلایی «محمدحسین حدادیان» هم داوطلبانه تزریق واکسن برکت شدند.

هنرمندان هم یک نماینده دیگر در این عرصه داشتند. «سید علی صالحی»، بازیگر آشنای سریال‌های تلویزیونی هم داوطلبانه واکسن کووایران برکت تزریق کرد. صالحی بعد از تزریق واکسن ایرانی کرونا در صفحه شخصی‌اش نوشت: «امروز برای من روز بزرگ و قشنگی بود که با افتخار و اعتماد به‌صورت داوطلبانه در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت شرکت کردم. با تشکر و خداوقت به همه متخصصان و عوامل تولید واکسن ایرانی و به امید ریشه‌کن شدن این ویروس منحوس و ریشه دواندن عشق و شادی در همه جهان.»

«حمید درخشان»، پیشکسوت تیم ملی فوتبال و تیم پرسپولیس، «جعفر سمیعی»، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس، «ابراهیم شکوری»، معاون اجرایی باشگاه پرسپولیس، «حسین ماهینی»، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال و بازیکن فعلی تیم سایپا و «محمد دانشگر»، بازیکن تیم فوتبال استقلال هم از دیگر چهره‌هایی بودند که با حضور ارزشمندشان در محل اجرای فاز سوم مطالعات بالینی واکسن برکت، سهم ورزشکاران را در فهرست داوطلبان واکسن ایرانی افزایش دادند. حسین ماهینی در صفحه شخصی‌اش نوشت: «با افتخار و داوطلبانه واکسن کووایران برکت، تولید دانشمندان عزیز کشورمون رو تزریق کردم. به امید ریشه‌کن شدن این ویروس منحوس.»

اما جای اهالی رسانه هم در این اتفاق زیبا، خالی نبود. «سید علی صدری‌نیا»، فعال رسانه‌ای درباره مشارکتش در فاز سوم مطالعات بالینی واکسن برکت در صفحه شخصی‌اش نوشت: «از چند ماه پیش که خبرهای مربوط به پیشرفت واکسن‌های ایرانی را دنبال می‌کردم، دوست داشتم زودتر این واکسن‌ها به مراحل پایانی برسد تا اگر قرار است روزی واکسن کرونا بزنیم، این واکسن، ساخت ایران و حاصل تلاش محققان و دانشمندان ایرانی باشد. خدایی هرجوری هم حساب کنی، واکسن ایرانی زدن، حس غرور بیشتری دارد…

از وقتی مطلع شدم اولین واکسن ایرانی کرونا به مراحل پایانی خود رسیده و می‌شود با تماس با سامانه ۴۰۳۰ برای شرکت در فاز ۳ کارآزمایی بالینی این واکسن داوطلب شد، من هم ثبت‌نام کردم و منتظر امروز شدم. چه چیزی بهتر از این؟ فقط دست روی دست نگذاشته‌ایم تا واکسن به نتیجه برسد؛ یک قدم هم ما جلو گذاشته‌ایم تا بگوییم به حاصل تلاش محققان ایرانی اعتماد داریم، و اطمینان کامل داریم که ان‌شاءالله نتیجه نهایی کارشان هم درخشان خواهد بود.»

«پدرام کریمی»، مجری تلویزیون هم از دیگر چهره‌های رسانه‌ای بود که به همراه همسرش داوطلب تزریق واکسن کووایران برکت شد. «یاسمن شاه حسینی»، همسر پدرام کریمی بعد از این حرکت داوطلبانه در صفحه شخصی‌اش نوشت: «در حمایت از تلاش دانشمندان ایرانی، من و همسرم با افتخار و اطمینان در فاز مطالعاتی واکسن کووایران برکت حضور پیدا کردیم و دُز اول این واکسن را دریافت کردیم.»

انتهای پیام/