زلنسکی پس از تحویل گرفتن جنگنده، راهی لهستان شد
زلنسکی پس از تحویل گرفتن جنگنده، راهی لهستان شد
دو روز بعد از اعلام تحویل اولین محموله جنگنده‌ «میگ-29» از لهستان به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی در سفری رسمی وارد این کشور عضو ناتو شد.

 گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری سهند آزادی، در شرایطی که حمایت‌های تسلیحاتی غرب از اوکراین ادامه دارد، مقام‌های لهستانی روز چهارشنبه (امروز) خبر دادند که رئیس‌جمهور اوکراین برای سفر رسمی وارد ورشو شده‌ است.

منابع رسانه‌ای از ورشو پایتخت لهستان خبر دادند که ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین امروز وارد این کشور همسایه شده و قرار است در این سفر با همتای لهستانی خود دیدار کند.

به گزارش رویترز، یکی از دستیاران رئیس‌جمهور لهستان از ورود زلنسکی به لهستان خبر داد و اعلام کرد که رئیس‌جمهور لهستان برای سفری رسمی به این کشور عضو ناتو و اتحادیه اروپا آمده است.

سفر زلنسکی به لهستان در شرایطی انجام شده که این کشور همسایه طی ۱۳ ماه آغاز جنگ اوکراین، میزبان بیش از یک میلیون اوکراینی پناهجو شده است.

رئیس‌جمهور اوکراین در نظر دارد در این سفر با «آندرزج دودا» رئیس‌جمهور لهستان و همچنین «ماته‌اوش موارویسکی» نخست‌وزیر این کشور دیدار کند. دیدار با مهاجران اوکراینی و فعالان تجاری لهستان، از جمله دیگر برنامه‌های زلنسکی است.

«مارسین پرزیداسز» دستیار رئیس‌جمهور لهستان ضمن تایید عبور زلنسکی از مرز دو کشور و ورود او به خاک لهستان در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که سفر رئیس‌جمهور اوکراین را باید «نشانه‌ای از اعتماد و تشکر او از لهستان و لهستانی‌ها ارزیابی شود».

سفر زلنسکی به لهستان در شرایطی انجام می‌گیرد که روز دوشنبه هفته جاری ریاست جمهور لهستان اعلام کرد که این کشور اولین محموله جنگنده‌های «میگ-۲۹» را به اوکراین تحویل داده است.

مارسین پرزیداسز که ریاست دفتر ریاست جمهوری لهستان را برعهده دارد، در این باره گفت: «این فرایند (تحویل جنگنده به اوکراین) تکمیل شده است یعنی انتقال اولین بخش (محموله میگ ۲۹). البته مذاکراتی درباره حمایت‌های محتمل بیشتر هم خواهد شد».

تحویل جنگنده از لهستان به اوکراین در حالی صورت گرفته که زلنسکی و دیگر مقام‌های کی‌یف از آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو بارها خواسته‌اند برای شکست دادن روسیه جت‌های جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهند.