فاتح بلندترین قله جهان: امیدوارم اولین ایرانی باشم که قلل هفتگانه جهان را فتح می‌کنم
فاتح بلندترین قله جهان: امیدوارم اولین ایرانی باشم که قلل هفتگانه جهان را فتح می‌کنم
در این بخش از گفت‌وگوی عیدانه به سراغ امین دهقان، کوهنورد اصفهانی رفتیم که در سال گذشته موفق به فتح قله اورست شد، و با او در خصوص موفقیت‌هایی که کسب و راهی که طی کرده است صحبت کردیم

به گزارش پایگاه خبری سهند آزادی از اصفهان، امین دهقان کوهنورد اصفهانی است که در سال گذشته افتخار بزرگی به دست آورد و با فتح بلندترین قله جهان به مدال طلای جهانی دست پیدا کرد.

دهقان مربی و مدرس رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران و عضو رسمی فدراسیون جهانی است و قله ماناسلو با ارتفاع ۸۱۶۳ متر را در پاییز ۹۸ و قله اورست را در بهار ۱۴۰۰ برای اولین بار در استان اصفهان با موفقیت صعود کرد.

این کوهنورد اصفهانی همچنین سابقه صعود موفق به قله البروس(روسیه) بام قاره اروپا در سال ۱۳۹۴، قله کلیمانجارو(تانزانیا) بام قاره آفریقا در ۱۳۹۴، قله کالاپاتار(نپال)، قله آیلندپیک هیمالیا(نپال) در سال ۱۳۹۵ و قله آکونکاگوا ۶۹۶۲ متر(آرژانتین) بلندترین قله غیر‌آسیایی جهان و بام قاره آمریکای جنوبی را در کارنامه دارد.

دهقان از موفق‌ترین ورزشکاران اصفهانی در سال گذشته بود و از همین رو گفت‌وگویی را با این کوهنورد انجام داده‌ایم که در ادامه می‌توانید آن را بخوانید.

سهند آزادی: بزرگ‌ترین موفقیت شما در سال گذشته چه بوده است؟

دهقان: در سال ۱۴۰۰ تنها ایرانی بودم که در صعود قله اورست حضور داشتم و سرپرست یک تیم ۱۵ نفره بین‌المللی بودم که کوهنوردانی از ژاپن، ا‌وکراین، آمریکا، سوییس و آرژانتین در این تیم حضور داشتند و با موفقیت به قله اورست صعود کردم.

سهند آزادی: تاکنون کدوم قلل مرتفع دنیا را فتح کرده‌اید؟

دهقان: از قلل هفتگانه جهان، به ۴ قله صعود کرده‌ام، اورست، آکونکاگوا، البروس و کلیمانجارو. امیدوارم با کمک مسؤولان بتوانم به عنوان اولین ایرانی قلل هفتگانه جهان را فتح کنم.

سهند آزادی: برای سال جدید چه هدف و برنامه‌ای دارید؟

دهقان: هدف من برای سال جدید آموزش به افراد علاقمند به هیمالیا‌نوردی است، تیم‌هایی را آموزش دهم و به قلل مختلف در سراسر دنیا ببرم؛ همچنین امیدوارم سردترین کوه دنیا در قطب جنوب را صعود کنم.

سهند آزادی: از موفق‌ترین ورزشکاران اصفهانی در سال گذشته بودید، در این خصوص صحبت کنید.

دهقان: از لحاظ آرای مردمی برترین ورزشکار استان اصفهان شدم، در چند سال اخیر با تمام وجود تلاش کرده‌ام، اضافه برا این مربی و مدرس بین‌المللی فدراسیون کوهنوردی هستم؛ همیشه سعی می‌کنم ابتدا نکات ایمنی را رعایت کنم و سپس پا به عرصه کوهستان بگذارم.

سهند آزادی: وضعیت کوهنوردی اصفهان چگونه است؟

دهقان: اصفهانی‌ها در ۲۰ سال گذشته همیشه در هیمالیانوردی حرف‌هایی برای گفتن داشته‌اند که سال‌های اخیر مقداری کمرنگ شده بود تا اینکه من به عنوان اولین‌ اصفهانی در سال ۲۰۱۹ به یک قله بالای ۸ هزار متر صعود کردم و امسال نیز اورست را فتح کردم، امیدوارم کوهنوردی اصفهان روز به روز پیشرفت کند.

سهند آزادی: کوهنوردی چه تأثیری در اخلاق، رفتار و زندگی شما داشته است؟

دهقان: کوهنوردی تأثیر بسیار خوبی در اخلاق و رفتار من در زندگی داشته است، منش و متانت کوهنوردان را همیشه ستایش می‌کنم، برد و باخت در کوهنوردی وجود ندارد و کوهنوردان با یکدیگر مهربان هستند؛ ورزش بسیار خوبی است که در اخلاق و منش زندگی انسان‌ها تأثیرگذار است، معمولا کوهنوردان بااخلاق، باانگیزه و بانشاط هستند.

سهند آزادی: در نوروز اولین جایی که می‌روید کجاست؟

دهقان: در نوروز اولین جایی که می‌روم نپال است، ۶ فروردین ماه عازم هیمالیای نپال هستم، مربی و سرپرست یک تیم ۱۸ نفره هستم، ۲ قله کالاپاتار و آیلندپیک را صعود می‌کنیم.

سد آزادی: دعایتان در زمان تحویل سال چه بوده است؟

دهقان: اول از همه برای همه دنیا سلامتی و صلح و صفا را آرزو می‌کنم همچنین دل شاد و اخلاق خوب داشته باشند؛ امیدوارم همه سال خوب و پربرکتی داشته باشند.

سهند آزادی: از کدام رسم و رسوم نوروز بیشتر خوشتان می‌آید؟

دهقان: خانه تکانی، زدودن غم و غصه و دید و بازدید‌ها را بیشتر دوست دارم، ایرانی‌ها مردم خوب و فهیمی هستند، امیدوارم فرهنگ صحیح روز به روز گسترش پیدا کند.

سهند آزادی: کدام سین هفت‌سین را بیشتر دوست دارید؟

دهقان: سیب را بیشتر دوست دارم، سیب یک میوه جهانی است و کل دنیا این میوه را به عنوان نماد سلامتی می‌شناسند، سیب فواید زیادی دارد و این سین را بیشتر دوست دارم.

سهندآزادی: سخن پایانی؟

دهقان: تاکنون ۱۰ صعود برون‌مرزی داشته‌ام که ۹۰ درصد هزینه‌هایش به صورت شخصی انجام شده است و ماشین و ملک شخصی‌ام را نیز فروخته‌ام، مدال طلا و نقره جهان را به دلیل فتح قله اورست و ماناسلو کسب کردم؛ در دولت قبلی حمایت مالی از من نشد و امیدوارم در این دولت حمایت درخوری صورت بگیرد تا قلل هفتگانه جهان را فتح کنم.

انتهای پیام/